Cannot connect to ordinace...

Poradna pro onemocnění nehtů

Privátní chirurgická ambulance SIHENA

Péče o operační ránu

Nekomplikovaný průběh

V den zákroku bude rána sterilně ošetřena a převázána. Převaz na ráně zůstává až do kontroly, která je plánovaná většinou na 3.den po zákroku. Pokud v této době dochází ke krvavému prosakování, aplikujte sami na tento převaz (který byste neměli sundat) dodatečnou vrstvu gázových čtverců a zafixujte obvazem nebo náplastí. Kontrola lékařem při mírném prosakování první dva dny není nutná.

Po operačním zákroku ve sterilním prostředí zůstává pod krytím operační rána sterilní i nadále. Infekce se do rány dostává až sekundárně kontaminací z okolí. Jestliže tedy ránu do třetího dne neodkrýváme, významně se sníží možnost zanesení infekce. Od třetího dne již bývá rána provizorně spojena a riziko infekce není tak velké.

Třetí den po zákroku proveďte kontrolu operační rány. Opatrně odmotejte horní vrstvy obvazu. Pokud je obvaz slepený, nestrhávejte jej násilím, ale polijte 3% roztokem peroxidu vodíku (k dostání v lékárně - volně prodejný), případně vysprchujte vlažnou vodou až se sám odmočí a poté jej opatrně odmotejte. Stejným způsobem sejměte i krycí čtverce. Ránu důkladně vysprchujte vlažnou vodou, zlehka osušte. Je-li rána po této proceduře suchá, nesákne, nemůsíte ji už zakrývat, v dalších dnech již jen 1-2x denně osprchovat vlažnou vodou. Tvoří-li se v ráně vodnatý, nebo lehce zkalený sekret, překryjte ji sterilními čtverci nebo polštářkovou náplastí, rovněž sprchujte 1-2x denně a po osprchování desinfikujte lihovým desinfekčním prostředkem (nejlépe ve spreji) - Cutasept, Skinsept, Septoderm - rovněž volně k dostání v lékárně.

Stehy se odstraňují při kontrole, na kterou jste byli pozvání za 7 - 14 dnů od operace. Pokud se rána hojí bez komplikací, doporučujeme pacientům pokračovat v péči o operační ránu následujícím způsobem:

Komplikovaný průběh

Dehiscence (rozestup) operační rány

Tato jinak obávaná chirurgická komplikace paradoxně není nijak závažná u operace nehtového komplexu. K dehiscenci operační rány dochází zejmnéna při nepřiměřené zátěži na čerstvě odstehovanou ránu, při hematomu operační rány, nebo subklinicky probíhající infekci. Existuje řada operačních výkonů na nehtu, kdy se operační rána nezašívá, ale ponechává se spontánnímu (sekundárnímu) hojení. Nespornou výhodou tohoto postupu je zajištění dostatečného prostoru pro odrůst boční části nehtové ploténky. Velkou nevýhodou je ale zpomalené hojení - 2 i 3x delší než hojení zašité rány.
Pokud tedy k rozestupu dojde, není třeba se ničeho obávat. Rána při této příhodě občas krvavě prosakuje, je třeba ji ošetřit sterilním krytím, nebo polštářkovou náplastí. Kontrola lékařem zpravidla nebývá nutná.

Infekce operační rány

Důležité je rozpoznat symptomy (příznaky) počínající infekce. Projevy rané infekce nastupují pozvolna, ale v některých případech i velmi rychle.